33. kongres Európskej asociácie účtovníkov
(19. – 21. mája 2010 – Istanbul, Turecko)
V máji tohto roku sa konal v poradí už 33. kongres Európskej asociácie účtovníkov (EAA) v Istanbule v Turecku. Kongres otvoril prezident EAA Aileen Pierce a spresnil cieľ kongresu, ktorým je poskytovať priestor pre prezentovanie výsledkov výskumu a zároveň získať spätnú väzbu, čo zvýši kvalitu výskumu, podnieti realizáciu ďalšieho výskumu a komunikáciu medzi účastníkmi.
Počas konferencie bolo prezentovaných 790 vedeckých príspevkov z 44 krajín z celého sveta (najvýznamnejšie zastúpenie v počte príspevkov mali Nemecko, Veľká Británia, USA, Španielsko, Austrália a Francúzsko). Celkový počet prijatých príspevkov bol 1 113, z toho akceptovaných bolo 906 príspevkov v nasledovných kategóriách: - audit (94 akceptovaných príspevkov), - pedagogika so zameraním na účtovníctvo (37), - finančná analýza (116), - výkazníctvo (196), - účtovníctvo a governance (114), - účtovné informačné systémy (17), - manažérske účtovníctvo (178), - účtovníctvo pre verejný sektor (56), - environmentálne a sociálne účtovníctvo (67), - daňové účtovníctvo (31).
(Na porovnanie – v predchádzajúcom roku v Tampere bolo akceptovaných 606 príspevkov z celkového počtu 781 prijatých príspevkov.)
Príspevky boli prezentované v rámci výskumných fór, najúspešnejšie príspevky boli zaradené do paralelných sekcií a v malých skupinách diskutované s odborníkmi. Príspevky boli posudzované 70 odborníkmi vybranými podľa ich odborného zamerania, dĺžky praxe, veku i krajiny. Príspevky mohli účastníci posielať do 1. 12. 2009, oznámenia o ich akceptácií boli rozoslané do 16. 2. 2010 a príspevky mohli byť dopracované účastníkmi do 30. 3. 2010. Príspevky boli anonymne posudzované dvoma odborníkmi a hodnotené známkou od 1 po 6. V 76,5% prípadov sa obaja odborníci nezávisle zhodli na rovnakej známke. Príspevky so známkou 4 a vyššie (39% z celkového počtu príspevkov) mohli byť prezentované v paralelných sekciách a príspevky so známkou od 2,5 do 4 bodov (42% z celkového počtu príspevkov) boli prezentované v rámci výskumných fór. 19% zaslaných príspevkov nebolo akceptovaných.
Okrem paralelných sekcií a výskumných fór prebiehali počas celej konferencie aj tematicky zamerané sympózia (celkovo 8). 1. sympózium (ACCA sympózium) - Udržateľné verejné financie 2. sympózium - Ako národná infraštruktúra ovplyvňuje kvalitu auditu 3. sympózium (ICAEW sympózium) - Fair value a finančná kríza 4. EAA vzdelávacie sympózium 5. sympózium (ACCA sympózium) - Finančné vykazovanie malých a stredných podnikov 6. sympózium - Nové recenzné postupy v účtovníckych odborných časopisoch 7. EAA sympózium - Štandardy pre finančné vykazovanie 8. sympózium – Vytváranie celoeurópskej výskumnej siete
Pred otvorením konferencie prebiehal už 26 ročník Európskeho doktorandského kolokvia (15. 5. – 18. 5. 2010). Kolokvium poskytuje možnosť doktorandom z Európy konzultovať svoju výskumnú prácu s odborníkmi z renomovaných fakúlt a nadväzovať kontakty s ostatnými študentmi s podobným odborným zameraním. V rámci kolokvia doktorandi prezentovali svoju výskumnú činnosť. Vybraní účastníci kolokvia sa mohli následne zúčastniť kongresu EAA. Kolokvia sa zúčastnilo 27 vybraných študentov. Kolokvium prebiehalo paralelne v troch sekciách.
Zdroj: www.eaa2010.org
|